Ekonomist Erdal Özel'in teyit ettiği asgari ücret tutarı! 2022 yılı için düşünülen rakam

Asgari ücretin 2022 yılı için ne kadar olacağı merak ediliyor. Ekonomist Erdal Özel 2022 yılı için düşünülen rakamın kaç TL olacağını açıkladı.

Ekonomist Erdal Özel'in teyit ettiği asgari ücret tutarı! 2022 yılı için düşünülen rakam
Yayınlanma Tarihi : 30 Kasım 2021 18:23

Asgari ücretin 2022 yılı içerisinde ne kadar olacağı hem çalışanlar hem işverenler tarafından çok merak ediliyor. Bugün dikkat çeken bir haber yayınlandı ve asgari ücretle ilgili net rakam ortaya çıktı.

Yeniçağ'da yer alan habere göre: Ekonomist Erdal Özel BBN Finans programında 2022'de asgari ücretin kaç lira olacağı ile ilgili aldığı duyumu paylaştı.


Özel programda 2012 yılından bu yana asgari ücretin dolar ve altın karşılığı inceledi. Buna göre 2015'te 526 dolar olan asgari ücret, günümüzde 250 dolara kadar düştü.

Asgari ücretin artırılması gerektiğini ifade eden Erdal Özel, üreticinin de küstürülmemesi gerektiğini söyledi. Özel'in açıklamalarından öne çıkan satırlar şöyle:

"Geçen yıla baktığımız zaman asgari ücret 130 dolar ve altın karşılığında da 2 gram geriledi. Asgari ücret görüşmeleri başlayacak.

Ankara'dan aldığım bilgiye göre asgari ücret 4100 lira olacak. Ben takribi olarak kur bazında hem dolar olarak hem altın olarak hem de tüketici fiyat endeksine endekslediğimde 4100 liralık bir rakamında TÜFE için değil ama altın ve dolara baktığım zaman 5000 lira seviyesinde olması gerektiğini gözlemliyorum.

VERGİDEN VAZGEÇİLMELİ

Erdal Özel ayrıca yaptığı açıklamada asgari ücretin üzerindeki vergiden de vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.