Ekmek Fiyatlarıyla İlgili Korkulan Oldu Yaşanacakları Tek Tek Sıralayarak Uyardı

Ekmek Türk mutfağının vazgeçilmez yiyeceğidir. İster menemen yapın ister çorba isterseniz etli bir yemek mutlaka ekmek gerekir yemek için. Ekmekle ilgili yaşananlar ise endişe verecek türden..

Ekmek Fiyatlarıyla İlgili Korkulan Oldu Yaşanacakları Tek Tek Sıralayarak Uyardı
Yayınlanma Tarihi : 11 Haziran 2021 19:05

Bugün Türkiye gazetesinde ekmekle ilgili oldukça ciddi bir uyarı yapıldı. Herkesi ilgilendiren uyarıda yapılan açıklamalar özellikle sektörün nasıl bir ciddi tehlikeyle karşı karşıya kaldığını gözler önüne serdi.

Sofraların baş tacı adeta demirbaşı olan ekmek fiyatları yükselecek mi? Konuyla ilgili çarpıcı bilgilerin yer aldığı Haberi Objektif Port olarak özetledik ve şimdi sizlerle paylaşıyoruz..

Küresel ısınma ile birlikte bir çok sorun da beraberinde geliyor. En büyük sorunlardan biri de kuraklık. Zira kuraklık özellikle tarımı çok fazla olumsuz etkiliyor. Bu da beraberinde bir tehlikeyi getirdi. Ekmek fiyatları önümüzdeki yıllarda ciddi oranda artabilir. Tohum Platformunun kurucusu Mine Ataman işte bu konuya dikkat çekti.

HEM YETMEYECEK HEM DE FİYATI ARTACAK

Son yıllardaki kuraklığa dikkat çeken uzmanlar uyarı üstüne uyarı yapıyor. Son olarak Tohum Platformunun kurucusu Mine Ataman, "Tarım 5.0" teknlojisine geçilmesi gerektiğini, aksi halde ekmek fiyatının 4 liraya kadar çıkabileceğini belirtti.

"ÖNLEM ALMAZSAK KENDİMİZE YETEMEYECEĞİZ"

Mine Ataman'ın dikkat çektiği konu sadece ekmek fiyatları değil. Eğer tarımda bir an önce önlem alınmasa önümüzdeki dönemde kendi kendimize bile yetemeyecek notktaya gelebiliriz. Ataman'a göre fiyatlar o kadar artacak ki gıdaya erişim mümkün olmayacak. Buğdayın fiyatının yükselmesi ile birlikte bugün 1.5 liraya satın alabildiğimiz ekmeğin fiyatı 3 TL hatta 4 TL'ye kadar yükselebilir.

Ataman tarımın kurtuluşu için tek reçetenin Tarım 5.0 olduğunuj söyledi ve önlem alınması gerektiğini belirtti. Aksi halde 5-6 yıl sonra gıdaya erişimin imkansız hale geleceği belirten Mine Ataman bu işin şakası olmadığının altını çizdi.

TARIM 5.0 NE ANLAMA GELİYOR?

Tarım 5.0 teknolojisi, kuraklığın yanı sıra topraktaki vitamin ve nemi ölçüyor. Türkiye'de hali hazırda tarımla ilgili 85 milyon araç gereç olmasına rağmen bunların hiçbirinin birbiriyle bağlantısı yok. Mine Ataman bunların yerine getirilmesi durumunda tarımdaki maaliyetlerin azalacağını ifade etti.

Peki bu kötü senaryo nasıl öngörülüyor? Mine Ataman bunun için bazı simülasyonlara başvuruldğunu söyledi. Yapılan çaılışmalarda durum hiç iç açıcı değil. Zira Trkiye'de sıcaklıklar 2 santigrat derece artacak. Rusya ve Çin'in kuzeyi ise tarıma elverişli hale gelecek. Hal böyle olunca bu ülkeler ürünleri artık bizden ithal etmeyecek. Kendi arazilerinde üretebilecek. Türkiye de önemli bir pazarı kaybetmiş olacak ve bu gıda fiyatlarını olumsuz etkileyecek.

Tarım 5.0 tek kurtuluş gibi görünüyor. Çünkü bu teknoloji cihazların entegrasyonunu sağlamayı ve israfın önüne geçmeyi öngörüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.