E Devlet Üzerinden Başvuranlara Devlet 815 TL ödeyecek üstelik emekli olmaya gerek yok

Çok sayıda vatandaş Türkiye'de devletin verdiği desteklerden faydalanıyor. E-Devlet üzerinden başvuran vatandaşlara üstelik emekli olmasalar bile 815 Türk Lirası ödeme yapılacak. Peki 815 TL ödeme nasıl alınabilir?

E Devlet Üzerinden Başvuranlara Devlet 815 TL ödeyecek üstelik emekli olmaya gerek yok
Yayınlanma Tarihi : 14 Haziran 2021 23:15

Türkiye'de çok sayıda yaşlı vatandaş için devletin bazı destekleri bulunmaktadır. Bu destekler kapsamında yaşlı vatandaşlara devlet maaş vermektedir.

Ödenen yaşlılık aylığıyla ilgili yeni gelişmeler var. Detayları sizler için sıraladık. İşte bu maaştan yararlanmak için bilmeniz gereken her şey.

YAŞLILIK AYLIĞI ALACAKLARA MÜJDE! EMEKLİ OLMANIZA GEREK YOK


Milyonlarca yaşlı vatandaşa emekli olmadan her ay ödeme yapılıyor. Yaşlılık maaşı adı altında ödenen bu miktar enflasyon oranları ile birlikte artış gösterdi. Peki 65 yaş üstü vatandaşlar yaşlılık aylığına nasıl başvuracak? İşte yanıtı.

EMEKLİ OLMAYA GEREK YOK

Sosyal güvencesi olmayan her 65 yaş üstü vatandaş yaşlılık maaşı alabiliyor. Geçtiğimiz yıl yaşlılık aylığı 711 Türk Lirasıydı. Ancak enflasyonun da artması ile yaşlılık maaşı arttı. Emekli olmayan vatandaşlar da şartlara sahip olması halinde yaşlılık maaşı alabiliyor. Bunun için 65 yaşını bitirmiş olmak gerekiyor.


KİMLER BAŞVURABİLİR?

SSK, Emekli sandığı, Bağ-Kur gibi sosyal güvenlik kurumlarına prim ödemeyen ve bu kurumlardan maaş almayan yaşlı vatandaşlar başvurabilir. Kriterler arasında muhtaçlık sınırının altında olmak ve 65 yaşını doldurmak da var.

NEREYE BAŞVURULUYOR?

Eğer 65 yaşın üzerindeyseniz ve başvuru şartlarını taşıyorsanız ikamet adresinizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na şahsi olarak başvuru yapabilirsiniz.

NASIL BAŞVURULUR?

Başvuru hakkına sahip olan vatandaşlar E-Devlet üzerinden başvurularını yapabiliyorlar. Ardından inceleme süreci başlıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndaki bilgiler incelendikten sonra ise muhtaçlık belgesi düzenleniyor. Vatandaşlar daha sonra o belgeyle SGK'ya başvuru yapıyor. Ardından 65 yaş aylığı bağlanıyor.

GELEN ZAMLARLA YAŞLILIK MAAŞI NE KADAR OLDU?

Açık kaynak taramalardan edindiğimiz bilgilere göre Yaşlılık aylığı(65 yaş), engellilere ödenen aylık 2021 ne kadar oldu sorusuna cevap aradık ? Buna göre gelen zamlarla birlikte Yaşlılık aylığı 711.5 liradan 864.89 liraya, engellilere ödenen aylık 851.95 liradan 1035.63 liraya yükselmiş oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.