Dolar Kurunu Düşüren Hamleye Mahfi Eğilmez'den Korkutan Eleştiri Açık Açık Uyardı!

Haziran ayında Dolar Türk Lirası aleyhine resmen uçuşa geçti. Hazine ve Maliye Bakanlığı da döviz kuruna müdahale için düğmeye bastı ancak eleştiriler beraberinde yükseldi. Mahfi Eğilmez korkutan gerçeğe dikkat çekti...

Dolar Kurunu Düşüren Hamleye Mahfi Eğilmez'den Korkutan Eleştiri Açık Açık Uyardı!
Yayınlanma Tarihi : 26 Haziran 2021 16:27

Hazine ve Maliye Bakanlığı dolar kurunu düşürmek için hamle yaptı ancak... İki ve beş yıl vadeli olarak tahviller sonucunda dış borca sekiz milyar Türk Lirası eklendi. Konu ile ilgili Ekonomist Mahfi Eğilmez korkutan açıklamalarda bulundu.

Doları düşürecek hamle geldi

Doları düşürmek için geçtiğimiz sene görevden alınan Ekonomi Bakanının ardından faiz artırımına gidilmişti. Ancak Mart ayı sonunda görevden alınan Naci Ağbal ile beraber faizler de düşürülmüş ve dolar aniden fırlamıştı. O günden beri Türk Lirası dolar ve Euro karşısında bir türlü belini doğrultamazken Hazine ve Maliye Bakanlığından doları düşürmek için bir hamle geldi. Bakanlık, dolar kurundaki yükselişe karşın iki sene vadeli olmak üzere altı aylık dilimlerle yüzde 8,10 sabit kupon ödemeli devlet tahvilini yeniden ihraç için 2,38 milyar liralık teklif için toplamda 1,55 milyar liralık net satış yaptı. Satış tahvilinin bileşik faiz oranı ise yüzde 18,66 olarak kaydedildi.

Beş sene vade ile beraber üç aylık periyotlarla kupon ödemeli olarak Türk lirası Gecelik Referans Faiz Oranı endeksindeki devlet tahvilinin tekrar ihracı için teklif 5,74 milyar lira olurken gerçekleşen satış oranı ise 3,31 milyar lira olarak kaydedildi. Faiz ise yüzde 5,01 oldu.

İki senelik tahvilde tekrar ihraç öncesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti. Piyasa yapıcıların sunduğu 2,1 milyar liralık teklif için yapılan satış 1,1 milyar oranında gerçekleşti. Kamudan gelen 275 milyon liralık teklif tamamen karşılandı. Ayrıca beş senelik vadeye sahip olan TLREF’e endeksli devlet tahvilinin yeniden ihracından önce de 2,54 milyar lira teklif eden piyasa yapıcılara 1,75 milyar liralık bir satış yapıldı ancak bu tahvilde kamuya satış olmadı.

Dolar kuru düştü

Bunun üzerine dolarda bugün düşüş yaşandı. 21 Haziran tarihinde 8,78 TL'de seyreden dolar kuru 22 Haziran tarihinde 8,65 TL'ye yönünü kırdı. Euro ise aynı tarihlerde 10,44 TL'den 10,33'e düştü.

"Risk sürdükçe bu kısır döngü devam eder"

Ancak yapılan hamle ile alakalı olarak yorum yapan Ekonomist Mahfi Eğilmez eyvah dedirtti. Dolar hamlesi ile alakalı olarak kurun yükselmemesi için döviz rezervlerinin kullanılmasını kura müdahale edeceğini belirtti. Ancak bununla rezervlerin düşeceğini açıklayan Eğilmez, rezevlerin düşmesinin ise büyük bir risk olduğunu ve risk arttığında da kurun yükselmesiyle kısır bir döngüye girileceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.