Dizel otomobiller yakında yarı fiyatına satılacak! Detaylarda belli oldu

Dizel otomobillerin yakın bir zamanda yarı fiyatına satılacağı veya hurda olacağı öne sürülüyor

Dizel otomobiller yakında yarı fiyatına satılacak! Detaylarda belli oldu
Yayınlanma Tarihi : 23 Eylül 2022 20:57

Teknolojioku.com sitesinden Mehmet Bayar, tartışma yaratacak bir iddiada bulundu. İddiasına göre dizel otomobiller yakın bir zamanda yarı fiyatına satılacak.

Söz konusu iddia otomobil severler tarafından da çok şaşırdı.

Mehmet Bayar'ın iddiasına göre yakın bir zamanda bu araçlar ya yarı fiyatına satılacak yada hurdaya çıkacak.

İddiasının nedenlerini de kendine göre sıraladı! Bakın neler söylüyor

Doğamıza en çok zararı dizel araçlar veriyor. Hatta bu noktada pek çok ülke şimdiden düğmeye basmış durumda. Fransa gibi bazı Avrupa ülkeleri 2030 ile 2040 yılları arasında dizel araçları kademeli olarak yasaklamayı planlıyor.

Dizel araçlar yasaklandığında, elde kalan otomobiller ne olacak? Muhtemelen en yakın hurdalığın yolunu tutacaklar. İşte tam olarak bu sebepten ötürü, yakın gelecekte dizel araçların büyük bir değer kaybı yaşaması bekleniyor.

Benzinli otomobillerle olan planlar biraz daha ılımlı. Yani benzinli otomobiller bir süre daha yollarda aktif bir şekilde dolaşmaya devam edecekler. Lakin dizel yani motorin yakıtlı otomobiller için aynı şeyi söylemek çok da mümkün değil.

Artık şimdilerde pek çok markanın dizel otomobil üretmeyi bırakmasının temel nedeni de bu. Bir süre sonra bu otomobilleri satacak müşteri de bulamayacaklar.

Konunun uzmanları, özellikle 2030 yılından sonra mevcut dizel otomobillerin fiyatında büyük düşüşler yaşanacağını belirtiyorlar.

Bazı segmentlerdeki fiyat düşüşünün yüzde 50’nin de üzerinde olacağını belirten uzmanlar, dizel otomobilleri Avrupa’da kullanmanın çok zor olacağını dile getiriyorlar.

Bilindiği üzere Türkiye’de şimdilik bir yasak durumu söz konusu değil. Yani şu tarihten itibaren bu bölgelerimizde fosil yakıtlı araçlar kullanılmayacak tarzı bir açıklama yapılmadı.