Devletten Vatandaşa 1150 TL Destek! Kira yardımınızı PTT aracılığı ile alabilirsiniz

Koronavirüs salgını nedeniyle iyice zora düşen vatandaşa kira desteği duyuruldu. 1150 Türk lirası kadar yapılan desteklerden faydalanmak için başvurular bu kanaldan yapılırken, ödemeler ise PTT'den temin ediliyor...

Devletten Vatandaşa 1150 TL Destek! Kira yardımınızı PTT aracılığı ile alabilirsiniz
Yayınlanma Tarihi : 01 Temmuz 2021 19:31

Bakanlık duyurdu, mal varlığı olmayan milyonlarca vatandaşa kira desteği yapılıyor. Başvuru yapan kişiye ise 1150 liraya kadar kira desteği PTT aracılığı ile temin ediliyor.

TÜİK'in 2018 verilerine göre Türkiye'de kiracı sayısı 6 milyonu aşmış durumda. Ev sahibi olmayan vatandaşlar bir yandan da koronavirüs salgını koşulları nedeniyle zor durumda kaldı. Bunun gibi sebeplerle devlet, ihtiyaç sahibi olanlara aylık olarak 1150 liraya kadar kira destek yardımında bulunuyor. Bu miktar geçtiğimiz sene yani 2020'de 690 liraydı ancak sonrasında ortaya çıkan kira zamları ile beraber en fazla 1150 liraya kadar yükseldi. Kira desteğinden faydalanmak isteyenler için ise e-Devletten yapılan başvurularda bazı şartlar bulunuyor.

Kira yardımı şartları...

Türkiye'de milyonlarca vatandaşı alakadar eden destek ödemelerinden faydalanmak için gerekli olan şartlarda ilki, başvuru yapan kişinin mal varlığının olmaması. herhangi bir mal varlığı olan kişiler başvuru yapamıyorlar. Bunun yanında kişilerin SGK ile çalışmamaları da ikinci bir kriter. Dul, yetim ya da emekli maaşı alan kişilere de kira desteği yapılmıyor. İşsizlik maaşı alması gereken kişinin fakirlik belgesinin de olması şart koşulurken yapılan testlerde de yoksulluk sınırının altında olması gerekiyor.

Ödemeler hangi kanaldan yapılıyor?

e-Devlet sistemi üzerinden yapılan başvurularda kira yardımı alacak kişilere ödemeleri PTT üzerinden yapılıyor. Ancak kişinin sistem üzerinde iban bilgisi bulunuyorsa direkt hesabına da aktarılabiliyor.

Kira desteğini sadece devlet sağlamıyor

Bakanlık ya da devlet kurumları kira desteğinde bulunan tek kuruluş değil. Bunun yanında bazı belediyeler, kişiler, şirketler ya da vakıflar da kendi belirledikleri kriterlerle kira yardımı yapıyorlar. Özellikle 2021 senesinde Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunarak ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, Özel Vakıf ve Derneklerin ve bazı Sivil toplum örgütlerine de başvuruda bulunmak ve kira yardımı almak mümkün.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.