Büyük Fırsat Sonunda Geldi Erken Emekli Olabilmenin Yolu Açılıyor Yapılması Gereken de Açıklandı

Erken emeklilik herkesin hayali. Emeklilik yolu gözleyenleri sevindirecek açıklama sonunda geldi ve yapılması gerekenlerde açıklandı! Peki Erken Emekli Nasıl olunacak? İşte 5400 Prim Günü ile Emekli OImanın Yolu

Büyük Fırsat Sonunda Geldi Erken Emekli Olabilmenin Yolu Açılıyor Yapılması Gereken de Açıklandı
Yayınlanma Tarihi : 24 Haziran 2021 13:00

Emeklilik hayalleri kuranlar için büyük bir fırsat sunuluyor. 5400 prim günü sonunda emeklilik gelecek, devlet önünü açtı bu sene ilk kez bu fırsat tanındı. Başvuru yapmak bazı şartlar var...


İsteğe bağlı emeklilik sistemi sayesinde yalnızca 5400 prim günü ile emekli olma şansı tanınıyor. Ev hanımları, dolmuş şoförleri, part time ya da kısa zamanı ev hizmetlerinde çalışanlar dahil pek çok kişinin faydalandığı isteğe bağlı sigortada bu sene bir ilk yaşandı. Yalnızca 5400 gün ile 65 yaşında emekli olma fırsatı tanınacak!

5400 gün primle emekli olmanın yolu açıldı

Emeklilik primlerinde boşluk olanların da faydalanabileceği isteğe bağlı sigorta için bu sene ilk kez 5400 prim günü ile emekli olma fırsatı tanındı. Buna göre en düşük prim olarak bin 144 lira ödeyen vatandaşlar 65 yaşında emekliye ayrılabiliyor. Yapılandırma Kanunu kapsamında Nisan 2021 tarihi ve daha önceki aylarla ilgili olarak ödeme imkanı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primleri için de yapılandırma hakkı verilecek.

Ev kadınlar için de geçerli olan isteğe bağlı sigortadan şimdiye kadar 300 binden fazla ev hanımı yararlandı.

Sigortasını başlatarak ödeyemeyenlerin ise on iki ay içerisinde ödeme yapmaları gerekiyor. Eğer ödeme yapılamazsa sigorta duruyor ancak sigorta primini yapılandırmak da bir çıkış seçeneği olarak mevcut. Yapılandırmaya başvuru yapılarak taksitlendirmeyle ödenen borçlar eğer toptan ödenen borçlarda da büyük bir indirim olacak.

Toptan ödemede büyük fırsat

Temmuzda yapılan başvurularda önceki seneden ağustos ayı sonrası, ağustos başvurularında ise eylül ayı sonrasındaki dönemde yapılan prim borçları yapılandırılabilecek. Borç oluşan tarihteki ana para tutarının enflasyon farkıyla beraber peşin ya da taksit ödeme fırsatı ile beraber toptan ödemelerde indirim yapılıyor. Buna göre peşin yapılan ödemelerde enflasyon farkında ortaya çıkan borcun yüzde doksanı kadarı silinecek. Üç senelik taksitte ise yılda yüzde dokuz oranında fark yansıyacak. Fırsat sadece 30 Ağustos tarihine kadar geçerli.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.