Başvuru yapıldığında her ay 706 TL alınıyor, devlet desteğinden yararlanmak için ise o şarta bakılıyor...

1000 Türk lirası devlet desteği haricinde yeni destek fırsatı - Koronavirüse bağlı olmayan bazı devlet destekleri hakkında da akıllarda soru işaretleri beliriyor. Devlet desteği ile aylık 706 TL'ye kadar bağlanan maaştan faydalanmak için bu şarta dikkat.

Başvuru yapıldığında her ay 706 TL alınıyor, devlet desteğinden yararlanmak için ise o şarta bakılıyor...
Yayınlanma Tarihi : 02 Temmuz 2021 18:05

Çocuğu vefat eden anne babalar da belirli bir oranda ölüm maaşı alabiliyorlar. Ancak bu ölüm maaşının bazı şartları bulunuyor. Yeni asır gazetesinden Faruk Ertem'e yönetilen bir soruya göre, evlat edinilen çocuğun vefat etmesi üzerine aile anneye aylık bağlamak için müracaatta bulundu ancak aylık bağlanmadı. Çocuk sigortalı ve nüfusa kayıtlı olmasına rağmen neden aylık bağlanmadığı merak edildi. Ertem ise soruyu gerekçeleri ile cevaplandırdı.

Aylıklar neye göre hesaplanıyor?

Bakıldığında sosyal güvenlik mevzuatında vefat etmiş olan sigortalıların yakınlarına aylık bağlanıyor. Vefat eden anne, baba ya da çocuk için birinci derecede akrabalara tanınan bu hakkın bazı koşulları bulunuyor. Bununla ilgili düzenleme ise 5510 sayılı yasanın 34. maddesinde geçiyor. D bendinin altında geçen hükme göre eş ya da çocuklardan artan hisse ile gelirin asgari ücret net miktarından az olması gibi şartlarla toplamda yüzde yirmi beşlik bir aylık bağlanıyor.

Biyolojik olma şartı var

Hükümler incelendiğinde vefat eden sigortalının hak sahibi olan eş ya da çocuklarından kalan hissenin ilk şart olduğu görülüyor. Bunun yanında eğer anne baba 65 yaşından büyük ise o zaman hisse şartı aranmıyor. Ancak anne ile babanın aylık gelirlerinin de asgari ücretten az olması gerekirken bir yandan da çocuğun nüfusa kayıtlı olması yeterli gelmiyor. Çocuğun biyolojik olarak anne baba olma şartı gerekli. Ancak eğer anne ya da baba vefat ederse evlat edinilmiş olan kız çocuğuna aylık bağlanıyor. Bu da bazı şartları taşıması halinde gerçekleşiyor. Yani anne ya da babası vefat eden her kız çocuğuna aylık bağlanmıyor, evlenme ya da sigortalı iş bulma gibi durumlarda bu kişilerin de maaşları kesintiye uğrayabiliyor ya da hiçbir şekilde maaş bağlanmayabiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.