Başvuran faydalanacak ayda 1657 TL hesapta ancak bir şartı bulunuyor

İster E-Devlet ister ilgili kurumlar aracılığıyla başvurun tam devlet 1657 Türk Lirası destek sağlayacak..

Başvuran faydalanacak ayda 1657 TL hesapta ancak bir şartı bulunuyor
Yayınlanma Tarihi : 23 Haziran 2021 17:17

Salgın döneminde yapılan pandemi yardımlarının yanında başka ödeneklerde de mevcut. Başvurular için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının herhangi bir il ya da ilçe başkanlığına gitmek yeterli oluyor, aylık 1600 lira hesaba yatıyor...Başvuranların hesabına yatırılıyor. Aylık 1657 liralık devlet ödemesinden faydalanmak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na başvuru yapmak yetiyor.

Amaç daha kaliteli hizmet sağlamak

Yüzde elli oranında engelli olan akrabasına bakan kişilere ayda 1657 lira para ödemesi yapılıyor. Sağlık kurulundan alınacak olan yüzde elli ya da daha fazla engelli olduğu ispatlanan akrabasına bakan kişilere aylık bağlanıyor. Bakım parası olarak geçen ödemelerle engellilerin hayatını kolaylaştırmak ve verilen bakımı daha kaliteli hizmet almasını sağlayarak temel ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor. Ancak bazı şartları var.

Kan bağı olmayana verilmiyor

Yüzde elli ya da daha yüksek oranda engelli olduğu Sağlık Kurulu Raporu ile ispatlanan kişi ile bakım yapan kişinin kan bağının bulunması zorunlu. Konu ile alakalı yönetmeliğe bakıldığında üvey akraba da ödenekten faydalanabilecek. Ancak diğer bir şart da engelliye bakan kişinin engelli vatandaşla aynı adreste ikamet etme zorunluluğu. Engelli vatandaşa bakacak birisi yoksa ve merkezde de bakım hizmeti almak istemezse o zaman ikamette biraz daha gevşetmeye gidilebiliyor. Buna göre engelliye bakan kişinin rahatlıkla gidip gelebileceği kadar yakın olan farklı bir adresteki akrabaya da görev verilebiliyor.

Asgari ücretin üçte ikisinden fazla olamaz

Diğer yandan evde bakım için alınacak ücretin bağlanması için hane başı gelirde de bir sınırlama var. Eğer kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte ikisinden daha yüksekse o zaman aylık ücret yatırılmıyor. Bu sene ücretin 1705 lira olduğu biliniyor. Yani evde üç kişi varsa o zaman banım parasının yatırılması için sınır 5115 lira oluyor. Eğer daha yüksek olursa bakım ücretinden faydalanmak mümkün değil.

Halihazırda bakım parası alan kişinin hanesinde bu ücrette bir değişiklik olduğunda bunun bildirilmesi şarttır. Eğer bu durum Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ortaya çıkarsa haksız alınan bakım ücretlerinin geri iadesi için işlem başlatılır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.