Bağ-kur ve SGK’lılara Gün Doğdu Erken Emeklilik Müjdesi Geldi

Milyonlarca emekli olmak isteyen vatandaşı ilgilendiriyor. SGK ve Bağ-kurlular için oluşan borçları ödemeye kolaylık sağlanacak. İndirim gibi yapılandırma fırsatından yararlanmak için son gün çok yakın, acele edin!

Bağ-kur ve SGK’lılara Gün Doğdu Erken Emeklilik Müjdesi Geldi
Yayınlanma Tarihi : 04 Temmuz 2021 15:49

Yapılandırma yasası sayesinde prim borçlar ve vergi borçlarında büyük kolaylık sağlandı. Binen faizler sonrasında ödemesi iyice güçleşen borçlar için yapılandırma fırsatında indirim detayı dikkatlerden kaçmadı. SGK ve Bağ-Kurluların borçlarının çoğu resmen siliniyor, son gün ise 31 Ağustos…

İlk taksit ödemeleri Kasım’da

Yapılandırma yasası için bugüne dek toplamda 2 milyonu aşkın vatandaş başvuruda bulundu. SGK prim borcu olanların da faydalanabileceği yapılandırma şansı sayesinde amaç, vatandaşın sırtındaki yükü biraz olsun hafifletmek. Tekrar yapılandırma için başvurular Ağustos ayının son gününe kadar. Ödemeler ise 1 Kasım 2021 tarihinde başlayacak.

Başvuru yapmak isteyenler

Yapılandırma için başvuru yapmak isteyenler e-devlete müracaat edebilecek. Bunun yanında vatandaşlar SGK İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine postalama yolu ya da elden başvurularını iletebilirler. Genel Sağlık Sigortasına borcu olanların ise herhangi bir müracaatta bulunmasında gerek yok çünkü bu kişilerin borçları otomatik olarak yapılandırılacak.

Hangi borçlar yapılandırılabiliyor?

Sadece SGK’ya olan sigorta primleri değil, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, genel sağlık sigortası primi, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacaklar ile yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar ve Bağ-Kur sigortalılarının durdurulmuş hizmet zamanlarının ihyası sonucunda doğacak alacak para da yapılandırılabilecek. SGK’ya prim yapılandırması için başvururken ise 2021 senesi Nisan ayı ve öncesi hesaba katılacak.

Yüzde doksan indirimden faydalanmak için…

Vatandaşlar borçlarını yapılandırmak için başvuru yaptığında eğer peşin ödeme yapmak isterlerse borçların gecikme zammı ve cezası ile kanuni faizi silinerek borç tutarları, Yİ-ÜFE kapsamında güncellenen borcun Yİ-ÜFE’nin yüzde doksan oranı silinecek. Eğer vatandaş iki taksitte ödeme gücüne sahipse o zaman Yİ-ÜFE oranının yarısı yani yüzde ellisi silinecek. Taksitlendirmede ise altı ay, dokuz ay, on iki ay ve on sekiz ay eşit ödeme seçeneği olacak.

Ayrıca haciz olan kişiler ise kanuna göre yapılan ödemelerle beraber haciz kararını kaldırabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.