Araç alacakları ilgilendiren uyarı niteliğindeki rapor!

Finansal danışmanlık firması AlixPartners'ın raporuna göre artan maliyetler hem elektrikli araçların hem de geneleksel içten yanmalı motorlu araçların fiyatlarının artmasına neden olabilir.

Araç alacakları ilgilendiren uyarı niteliğindeki rapor!
Yayınlanma Tarihi : 06 Temmuz 2022 13:01

Araç satın almak isteyenleri yakından ilgilendiren çok önemli bir rapor yayınlandı. Araç alırken herkesin bu uyarıya dikkat etmesi gerekiyor.

AlixPartners'ın yayımladığı rapora göre, pandemi süresince, elektrikli araçların üretimi için gerekli hammaddelerin maliyeti, pandemi öncesinin iki katından fazlaya yükseldi. Maliyetteki artışlar, General Motors ve Tesla gibi büyük üreticilerden, Lucid ve Rivian gibi start-up lara kadar, otomobil üreticilerinin yeni araçların fiyatlarında artışa gideceğine işaret ediyor.

Mayıs ayında bir elektrikli aracın ortalama maliyeti araç başına 8255 dolara yükseldi. 2020 yılının Mart ayında bu sayının 3381 olduğu düşünülürse bu durum yüzde 144 artış demek oluyor.

Burada bahsedilen hammaddeler ise nikel, kobalt, lityum gibi, elektrikli araçların çalışabilmesi için ana parça olan akünün üretimi için gerekli maddelerdir. AlixPartners'ın raporuna göre son iki yılda, elektrikli araçların üretimine özel maliyetler 2000 dolardan 4500 dolara yükseldi.

Motorlu araçlarda maliyet yüzde 106 arttı

CNBC'de yer alan habere göre; maliyetlerdeki artışlar elektrikli araçlarla sınırlı değil. Geleneksel içten yanmalı motorlu araçların maliyetleri de bu süreçte iki katından fazlaya yükseldi. 2020 yılının Mart ayından bu yana, içten yanmalı motorlu araçlar için maliyet araç başına 1779 dolardan 3662 dolara yükseldi ve bu yüzde 106 artış demek oluyor.

Maliyetteki bu yükselişin kaynağı ise çelik ve alüminyum fiyatlarındaki yükselişler.

Fiyat artışı bekleniyor

Gelecek yıllarda, elektrikli otomobil üreticilerinin hırsla piyasaya süreceği yeni araçlar maliyet artışlarına yol açacak.

AlixPartners, 2024 yılına kadar, küresel piyasalardaki elektrikli araçların sayısının 80'den 200'e yükseleceğini tahmin ediyor. Bunun sonucunda AlixPartners'ın tahminlerine göre, yükselen maliyetler, elektrikli araçların piyasaya sürülüş hızında bir durgunluğa yol açacak. Çünkü artan maliyetlerle birlikte, otomobil üreticileri, piyasaya hızla araç sürmek yerine, tekrar kar edebilme kaygısına odaklanmış olacaklar.

Ford'un finans direktörü John Lawler'ın açıklamasına göre, artan maliyetler yüzünden elektrikli Mustang March-e modelinden elde edilmesi beklenen kar elde edilemedi. Lawler'a göre, model 2020 yılının sonlarında ilk piyasaya sürüldüğünde kar edilebilirliği yüksekken, artık bu durum geçerli değil.

Bir yandan, otomobil üreticileri alıcılar için fiyatları yükseltmeye devam ediyor. General Motors, Cuma günü, elektrikli Hummer aracının fiyatını 6250 dolar arttıracağını açıklamıştı. Otomobil üreticisi, bu artış için, parçalarda, teknolojide ve lojistikteki maliyet artışını suçlamıştı. Tesla, Rivian, Lucid ve diğer üreticiler de daha önce üretim maliyetlerindeki artış hakkında açıklamalar yapmışlardı.