Altın Konusunda Teknik Uzman olan Tunç Şatıroğlu Açıkladı Altında Durum Düzelecek Mi?

Altın Piyasasında neler yaşanacak? Teknik Uzman Tunç Şatıroğlu Altın konusundaki beklentileri açıkladı. Piyasaları ilgilendiren bilgiler verdi.

Altın Konusunda Teknik Uzman olan Tunç Şatıroğlu Açıkladı Altında Durum Düzelecek Mi?
Yayınlanma Tarihi : 26 Haziran 2021 23:30

Düşüşe geçen altından yatırımcı ümidini kesti. Ancak teknik uzman Tunç Şatıroğlu ilerleyen günlerde altın ve gümüş piyasasında yaşanabilecekler hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Altın piyasası için...


Düşüşe geçen altın ile alakalı olarak teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu'ndan bazı açıklamalar geldi. Şatıroğlu, gümüş ve altınla alakalı olarak önemli analizler paylaştı.

Haftaya yükselişle giren altın 501 liradan 500 liranın altına düşüş yaşadı. 494 lira bandında ilerleyen altın fiyatlarını gümüş de düşüşle takip ederken çeyrek altın 186 lirayı gördü. Dolar kurunda da hafta ortasında yaşanan 8,62 TL'lik düşüşle beraber teknik uzman ve ekonomist Tunç Şatıroğlu bazı görüşlerini paylaştı.

"Düşüş trendine girmedi"

Şatıroğlu altın piyasasının izlenmesi için özellikle onsun takip edilmesi gerektiğini öne sürerken şu an düşüşe geçen piyasanın bir trend içinde olmadığını belirtti. Dolar ile TL kanalının üst sınıra ulaşması nedeniyle beklenen geri çekilmenin başladığına dikkat çeken uzman isim, düşüşün tamamlanması sonucunda alım için fırsat olacağını belirtti. Altının 495 ve 488 desteklerin de olduğunu ve gümüşün de kendi desteğini bulduğunu açıklayan isim, gümüş için de altının takip edilmesi gerektiğini öne sürdü.

Swap tehlikeli

Merkez Bankası'nın duyurmuş olduğu swap ihalesine de dikkat çeken Şatıroğlu, çok da olumlu bir haber olmadığını belirtti. Swap için sağlanan TL swapının Londra FX piyasasına gitmesi durumunda büyük bir tehlike yaşanabileceğine dikkat çeken Şatıroğlu, TL borçlanarak dolar alanların Forex'te TL karşıtlarının elinde mühimmat olacağını açıkladı. Kritik dirençle karşılaşma durumunda da bir yüklenme ile kırılma yaşanacağını açıklayan Şatıroğlu, şartların iyi incelenmesi gerektiğini belirtti. Şartlarda sağlanan TL'nin Londra piyasasına gitmemesinin kesin olarak belirtilmesi gerekiyor.

Şatıroğlu asıl doğru olanın ise Merkez Bankası ihalesi ile döviz rezervinde artış yapması olduğunu belirtti. Fakat bunun anlamının da kur artışı olduğunu söyleyen uzman isim, kurun 6,50 seviyelerine geldiğinde mümkün olacağını kaydetti. Kurun bu seviyede düşmesi için ise bir sene boyunca faiz indirim ayda artırımına dair hiçbir adım atılmaması sözünü gerektiriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.